Doula / Doğum Destekçisi

Anasayfa Hizmetlerimiz Doula / Doğum Destekçisi

Doula / Doğum Destekçisi Koçu

Hamilelik sürecinde bilgi ve tecrübesine güvendiğiniz insanlar tarafından desteklenmeniz, cesaretlendirilmeniz ve endişelerinizi konuşabilmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bir doula’nın hamileliğinizi ve doğumunuzu daha rahat geçirmeniz ile ilgili pek çok yöntem sunarak, sorularınızı cevaplayarak, sizi motive ederek yanınızda olması, sizi hem bedenen hem zihnen rahatlatacak, daha hazır hissetmenize neden olacaktır.

Peki Doula kimdir? Günümüzde ismini yeni duymaya başladığımız “Doula”, aslında çok eski bir meslek olup eski Yunanca’dan gelmektedir, “destek olan kadın” anlamındadır. Eski Anadolu halklarında var olduğu bilinir, Anadolu’daki karşılığı Bibi’dir.

Anadolu’da bazen “hala” bazen “teyze” anlamında kullanılan “Bibi”nin asıl anlamı güngörmüş hikmet sahibi, ağzı dualı, eli bereketli, aziz hatun kişidir. Geçmişte Anadolu’da daha ziyade tecrübeli ebe analar için kullanılan bu terim, günümüzde, büyük şehirlerde, okullu profesyonel Doula’lar (Doğum destekçileri) ile var olmaktadır.
Doula, doğumdan önce gebe, baba ve gerekirse ailesi ile çalışarak, doğuma hazırlık için gereken eğitimleri, süreçleri anlatır, destek ve rehberlik eder. Doula’nın özelliği ilaç dışı rahatlatıcı teknikler konusunda eğitimli ve uzman olmasıdır. Doğumdan önce gerekli dönemlerde gebe ve eşi ile zaman geçirir ve doğum başladığında “kesintisiz” destek ile ailenin yanında olur. Bu kesintisiz destek, doğumun başından, anne-bebek-baba buluşmasında ilk emzirme gerçekleşene kadar devam eder. Bu süreçte gerekli gevşeme, nefes, aktif doğum pozisyonları, masaj teknikleri ile bebeğin doğum yolculuğunu hem anne hem bebek için kolaylaştırmak adına çalışır. Doğumda sezaryene geçildiyse veya öncesinden bebeğin sezaryen ile dünyaya gelmesine karar verildiyse, yine anne-bebek-baba buluşması ve bağlanmasının en sağlıklı şekilde olabilmesi için aileye destek verir.

Doula hizmetinin en belirgin özelliği, kullandığı tekniklerin yanı sıra, doğumdaki kadına “ kesintisiz ve birebir” destek vermesidir. Tüm dünyada bu desteğin sonuçları kanıta dayalı araştırmalarla incelenmektedir.

Detaylarını merak edenler için; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3647727/

Araştırma sonuçlarına göre doğumları boyunca, kesintisiz birebir destek alan kadınların:

İstatistiki olarak normal doğum oranlarının çok daha yüksek olduğu,
Doğum esnasındaki analjezik müdahalelere daha az ihtiyaç duydukları,
Doğuma dair daha az memnuniyetsizlik bildirdikleri,
Doğum sürelerinin daha kısaldığı,
Sezaryen oranlarının daha düşük olduğu,
Yenidoğanların ilk 5 dakikadaki Apgar skorlarının daha yüksek olduğu,

Vaka raporlarına göre olumsuz bir etki görülmediği
ortaya çıkıyor.

Sibel Esenalp Kimdir ?

Sibel Esenalp, St. Benoit Fransız Lisesi’nin ardından 2002 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirerek, 2008 yılında Chicago Depaul Üniversitesi’nde CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) alanında Yüksek lisansını tamamladı. 2001 yılı itibariyle başladığı profesyonel çalışma hayatında lider Bilişim Teknolojileri firmalarında çeşitli rollerde görev aldı. Aynı zamanda kendini geliştirmek için ilgi alanlarına yönelen Esenalp, içsel…

Korkuları bertaraf ederek ağrıyı mümkün olduğu kadar az hissedebileceğiniz bir doğum yapabilmek mümkün olsa normal doğum yapmayı tercih etmez miydiniz?

Doula / Doğum Destekçisi hizmeti için lütfen bizimle iletişime geçin.